Słownik pojęć używanych przez deweloperów i agentów nieruchomości

Słowniczek ten ma za zadanie pomóc Ci w zrozumieniu w żargonu jakim posługuje się branża nieruchomości.

Język ten jest pełen kruczków i ubarwień tak aby ofertę zaprezentować w jak najlepszym świetle.

Jako świadomi konsumenci, powinniśmy pamiętać że „ogłoszenie nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego” i czytać ze zrozumieniem 🙂

PojęciePrawdziwe znaczenie
Aneks kuchennySmażenie frytencji w salonie i w ogóle bogactwo kuchennych zapachów w całej chacie, lodówka będzie się odpalać podkreślając co ciekawsze momenty podczas oglądania Netfliksa albo podczas videokonferencji na zdalnym. Szef mówi: podwyżek nie będzie – a lodówka wtedy „bruuuummmmm”.
Sypialnia SkandynawskaPrzeczytaj ten post żeby się dowiedzieć co to takiego 🙂
Atrakcyjna LokalizacjaUlokowane bliżej niż 50km od miasta (aktualne w roku 2021 – w każdym kolejnym roku dodaj 5km)
Ustawne (mieszkanie)Mieszkanie ze ścianami pod dziwnymi kątami, nieforemne pokoje, duże przedpokoje itp.
ApartamentDawniej mieszkanie. Słowo „mieszkanie” ma nieco plebejski wydźwięk i mogłoby ranić uczucia ludzi aspirujących do sfer wyższych poprzez katorżniczą pracę w korpo za miskę ryżu. Poza tym dziś mieszkanie stało się takim luksusem, że w zasadzie faktycznie każde mieszkanie to apartament.
MiniapartamentJest to apartament poniżej 15 mkw (aktualne w roku 2021, za każdy kolejny rok odejmij 1 mkw). Podobnie jak zwykły apartament, nie spełnia on polskiej normy powierzchni lokali mieszkalnych, więc nie ma się co wstydzić że go kupiłeś. Miniapartament jest idealny dla ludzi lubiących kempingi, akademiki, zatłoczone kwatery pracownicze, internaty, wiecznych studentów i innych minimalistów-onanistów.
Przestronne (mieszkanie)Powyżej 25m kw (Przy 2 osobach spełnia Tureckie minimum powierzchni celi przypadające na więźnia wynoszące 9mkw)
Blisko do przystanku2km od przystanku PKS
Bardzo blisko do przystanku1km od przystanku (jak wyżej, chodzi o przystanek PKS, w lokalizacjach ekskluzywnych jest to przystanek autobusu linii podmiejskiej)
Przytulne (mieszkanie)Ciasne mieszkanie, skośne ściany, niskie sufity i inne niewygodne udziwnienia. Możesz sobie taki domek hobbitów tam urządzić i bawić się w Gandalfa.
Na Start (mieszkanie)Kilku-kilkunastometrowy lokal niespełniający prawnych wymogów dotyczących mieszkań. Razem z patodeweloperem udajecie, że będziesz tam mieszkać krótko. W rzeczywistości spędzisz tam resztę życia.
Mieszkanie z potencjałemMieszkanie do kosztownego generalnego remontu. Idealny nabywca to ekscentryczny majsterkowicz i wynalazca który będzie remontował tą norę na własną rękę przez kolejne 10 lat.
Dla inwestoraMieszkanie w którym sam kupujący wolałby nie mieszkać, za to idealne dla młodej rodziny z małym dzieckiem i bez zdolności kredytowej. Ten grzyb się zamaluje, a jak znów wybije to się potrąci z kaucji za malowanie.
Idealne dla rodziny (mieszkanie)Mieszkanie dwupokojowe 30 mkw z aneksem kuchennym w jednym z pokoi, położone na kompletnym zadupiu, parter albo poddasze ze skosami.
Ekskluzywna lokalizacjaW promieniu 10km od administracyjnych granic miasta, przy pętli autobusu linii podmiejskiej
MikroapartamentMieszkanie o powierzchni spełniającej polskie minimum powierzchni celi wynoszącą 3 mkw na osadzonego. Należy pamiętać że norma ta jest kwestionowana przez międzynarodowe instytucje broniące praw człowieka i jest najniższa w Europie. Więcej tutaj
DwupoziomoweAntresola wliczona w płatny metraż mieszkania (patodeweloperska metoda mnożenia powierzchni)
Idealne na startCiasne mieszkanie na zadupiu i z innymi niedogodnościami. Start ma sugerować tymczasowość tych niedogodności bo kiedyś kupisz lepsze. Ale niby jak, drugi kredyt na 35 lat weźmiesz? Po siedemdziesiątce?
Dużo zieleniZlokalizowane na zadupiu, wokół krzaki i nieużytki, gruzowiska, koczowiska meneli itp.
Spokojna okolicaZlokalizowane na zadupiu, brak dróg i komunikacji z miastem
Zielona okolicaSkrót od „zielona okolica niczego” – bo w okolicy tej zieleni faktycznie nic nie ma
W standardzie deweloperskim (mieszkanie)Mieszkanie do kosztownego generalnego remontu bez którego nie zamieszkasz.
Dla studentaMieszkanie to taka rudera i patologia, że nawet student politechniki będzie tam uważany za człowieka kulturalnego.
Klimatyczne (mieszkanie)Mieszkanie do kosztownego generalnego remontu. Posiada dodatkowe wady – skosy, położone na nieocieplonym poddaszu, nieforemne pomieszczenia, niskie sufity, ogrzewanie węglowe lub elektryczne, grożąca pożarem instalacja elektryczna itp.
Z ogródkiem (mieszkanie na parterze)Jesteś odpowiedzialny za zbieranie petów i śmieci z kawałka trawnika przyległego do mieszkania (oszczędność dla zarządcy).
Dobrze skomunikowane (mieszkanie)1km dalej jest przystanek PKS. W przypadku lokalizacji ekskluzywnych jest to pętla autobusu podmiejskiego.
Nad rzekąMieszkanie jest na zagrożonym powodzią zadupiu (to nie żart, we Wrocku tak się buduje)
Ogrzewanie: inneOgrzewanie piecem węglowym (piwnica na węgiel 10tys dodatkowo). Rzadziej ogrzewanie elektryczne z astronomicznymi rachunkami
Miejsce parkingowe30 tysięcy ekstra za możliwość parkowania pod blokiem. +100 pln do raty przez 35 lat, 12 tysięcy samych odsetek (jeżeli NBP utrzyma stopy procentowe na poziomie 0 procent przez najbliższe 35 lat). Przy pensji 3500 na rękę będziesz na to pracować przez rok. Rower se kup człowieku. Albo skuter.
EkskluzywnePodwyższona cena
Osiedle zamknięteMieszkanie położone w niebezpiecznej okolicy.
Komórka lokatorska10 tysięcy ekstra. Metoda zwana w środowisku deweloperskim jako “na Ryanair’a” polegająca na odłączeniu od ceny niezbędnych dodatków i ich osobnym sprzedawaniu jako dodatkowe luksusy. W liniach Ryanair takim luksusem jest posiadanie bagażu podczas podróży. W świecie deweloperów takim luksusem jest parking i piwnica. Nikt ci nie każe samochodu mieć, przystanek PKS jest niecały kilometr od osiedla.
Atrakcyjne warunki kredytowaniaDeweloper/agent dostanie ekstra kasę za wciśniecie ci niekorzystnej oferty kredytowej, np. z dużą prowizją od której potem dostanie działkę.
Wysoki standardOkreślony prawnie minimalny standard poniżej którego łamiemy przepisy budowlane więc się nie da bardziej zaoszczędzić bo grozi to kryminałem. Dla naszych orłów budowlanych każdy standard jest wysoki, więc piszą jak jest
BliskoNiby proste słowo. Ogłoszenia deweloperów czy pośredników uzmysławiają nam jednak, jak bardzo jest ono względne. No bo jak ktoś wcześniej mieszkał w Bieszczadach, to dla niego 10km do najbliższego sklepu to blisko – wszystko się więc zgadza. Generalnie „blisko” w połączeniu ze słowami „sklep”, „szkoła”, „przychodnia”, „restauracja”, „przystanek” lub „cywilizacja” oznacza zwykle około 10km.
Blisko szkoły(Kiedyś) będzie blisko szkoły, jak już ją państwo wybuduje. Tylko ciekawe gdzie ją wcisną jak tu wszędzie bloki…
Blisko przedszkolaByłoby blisko, “gdyby tu było przedszkole w przyszłości”.
Blisko szpitalaKaretki napierdalają na sygnale 24h na dobę. Jednak dobrze mieć blisko jak już podniosą stopy procentowe – staniesz się wtedy takim złotówkowym frankowiczem więc o zawał nietrudno.
Prowizja biura nieruchomościPrzekręt polegający na wyłudzeniu kilkudziesięciu tysięcy zł za wrzucenie do internetu oferty sprzedaży. Część biur zwyczajnie kopiuje istniejące ogłoszenia w nadziei że zadzwonisz właśnie do nich i kasuje prowizję.
Kupujący nie płaci pccTaka oferta od agenta może oznaczać, że próbuje on dodatkowo przyciąć na tobie sprzedając ci mieszkanie które bezpośrednio u dewelopera jest tańsze. W takich ogłoszeniach zwykle nie ma dokładnej lokalizacji.
Oferta na wyłącznośćTak mówią, jak jest lepiej sprawdź, bo “ogłoszenie nie jest ofertą w świetle kodeksu cywilnego” czy jak to tam piszą. Wszystko im tam wolno napisać.
Plac zabawBujak + piaskownica 1.5×1.5 metra na powierzchni maksimum dwóch miejsc parkingowych, ogrodzone siatką. Maksymalna ilość bawiących się dzieci: 2.
Dolicz paliwoTego sformułowania w ogłoszeniach nie znajdziesz, a szkoda. Bo cena twego ekskluzywnego apartamentu w zielonej okolicy to nie tylko cena zakupu, vat 8% od zakupu, odsetki od kredytu, koszt remontu +vat 23% od materiałów i robocizny za remont, notariusz, miejsce parkingowe i meble z Ikei. To także paliwo konieczne by dojeżdżać do cywilizacji. Więc do swej miniratki dolicz także paliwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *